• Wskazówki dla rodziców i nauczycieli

UNIKAJ EKRANÓW U DZIECI DO 2 ROKU ŻYCIA

Wedug zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i Amerykańskiej Akademii Pediatrii, dzieci do drugiego roku życia nie powinny mieć dostępu do ekranów.

U DZIECI 3-5 LAT - 1H EKRANÓW DZIENNIE

Wedug Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci do ukończenia 5ego roku życia powinny korzystać z ekranów maksymalnie 1h dziennie - w sesjach do 30 min.

UNIKAJ EKRANÓW PODCZAS POSIŁKÓW

Rodzinne posiłki bez ekranu wzmacniają więzi rodzinne. Urządzenia elektroniczne odwracają uwagę dziecka od tego co jest na jego talerzu. Maluch nie widzi jedzenia, nie wącha i nie czuje smaku - je automatycznie . Jedzenie bez ekranów pozwala wprowadzic dobre nawyki żywieniowe.

UNIKAJ EKRANÓW PRZED SNEM

Dobrze jest zrezygnować z ekranów na 1h przed snem. Oglądanie bajek i granie w gry komputerowe bezpośrednio przed snem pogarsza jego jakość. Światło tabletów, telefonów spowalnia produkcje melatoniny (hormon snu).

NIE TRAKTUJ EKRANÓW JAKO KARY/NAGRODY

Kary i nagrody podnoszą atrakcyjność ekranów. Sprawiają, że dziecko będzie do nich jeszcze bardziej przywiązane.

AKTYWNOŚCI BEZ EKRANÓW W TLE

Jeśli nikt nie ogląda, nie zostawiaj ekranu włączonego w tle.

POPRACUJ NAD WŁASNYM KORZYSTANIEM Z EKRANÓW

Rodzic = przykład. Przyjrzyj się sobie, jak często siedzisz z telefonem, tabletem czy dziecko to widzi? Czy odmawiamy dziecku zabawy, odpowiedzi na pytania bo akurat jesteśmy zajęci telefonem? Staraj się być dostępny dla dziecka bez ekranu.

PIERWSZY WŁASNY SMARTFON NIE WCZEŚNIEJ NIŻ W 7 ROKU ŻYCIA

W zależności od rozwoju emocjonalnego dziecka

WYMYŚL STREFY I CZAS WOLNY OD EKRANÓW

WSPÓLNE ZASADY EKRANOWE DLA CAŁEJ RODZINY