• Przedszkole Patriotów

      •  

        PRZEDSZKOLE PATRIOTÓW

        Nasze Przedszkole włączyło się do projektu edukacyjnego Przedszkole Patriotów organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty. To patriotyczne przedsięwzięcie ma na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i kulturowej, pielęgnowanie tradycji poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach z historii kraju i regionu.

         

        Miejsce pamięci 

        •  Pomnik Pamięci Poległych w Obozie Koncentracyjnym.

        Miejsce pamięci ofiar hitlerowskiej przemocy obywateli narodowości polskiej, żydowskiej, austriackiej, czeskiej, francuskiej, włoskiej i węgierskiej więzionych w latach 1944-1945. Ruda Śląska – Halemba, ul. Piotra Skargi.

         

        • Grób zbiorowy wojenny mieszkańców Halemby poległych podczas Powstań Śląskich – cmentarz przy Parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej, Ruda Śląska – Halemba, ul. 1 Maja.

                                                   ​​                                 

        • Pomnik Pamięci Poległych w Obozie Koncentracyjnym.

        Miejsce pamięci ofiar hitlerowskiej przemocy obywateli narodowości polskiej, żydowskiej, austriackiej, czeskiej, francuskiej, włoskiej i węgierskiej więzionych w latach 1944-1945. Ruda Śląska – Halemba, ul. Piotra Skargi.

                                 

         

        1940r. Okupant hitlerowski rozpoczyna budowę obiektów przemysłowych na terenie Starej Kuźnicy. Pracują tu przymusowo Polacy z Wielkopolski. Mieszkają w barakach.

        1941r. Polacy, pracownicy cywilni, zostają z baraków przeniesieni do innych pomieszczeń, a ich miejsce zajmują jeńcy radzieccy. Baraki zostają otoczone drutem kolczastym i powstaje obóz jeniecki.

        1943r. Do obozu zostają przywiezieni jeńcy włoscy.

        1944r. We wrześniu, po przeniesieniu Włochów do innych baraków przywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz III pierwszy transport więźniów. Od tej chwili powstała filia Kl Auschwitz-Arbeitslager Althammer. Przeciętny stan wynosił 500 wieźniów. Byli to Polacy – Żydzi z getta łódzkiego. Żydzi z Czechosłowacji, Austrii, Francji  i Węgier. Zmuszani do nadludzkiej pracy, głodzeni, bici, ginęli z odniesionych ran i wycieńczenia. Zwłoki wywożono do krematorium w obozie oświęcimskim.

         

        • Grób zbiorowy wojenny mieszkańców Halemby poległych podczas Powstań Śląskich

        cmentarz przy Parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej, Ruda Śląska – Halemba, ul. 1 Maja.

                                                   

         

        Zbiorowy grób jest usytuowany centrum cmentarza. Na jego tablicy nagrobnej upamiętniono nazwiska sześciu poległych powstańców śląskich. W tej zbiorowej mogile znaleźli najpierw miejsce wiecznego spoczynku polegli w Halembie w sierpniu 1919 roku powstańcy: Jan Cipa i Wojciech Pakuła. Został w niej potem pochowany Ryszard Jureczko, który zginął w 1920 roku w czasie II powstania. Jest to mogiła będąca także cenotafem, czyli grobem symbolicznym dla powstańców, którzy zginęli w III powstaniu w 1921 roku daleko do swoich domów. Byli to: Ignacy Falkus, Józef Mańka i Wiktor Moroń. Ta zbiorowa mogiła jest również symbolicznym grobem dla Halembian poległych na frontach dwóch wojen światowych, a także dla licznej grupy tych mieszkańców, którzy zginęli  w więzieniach i obozach, o czy, przypominają tarcze z odpowiednią treścią umieszczone na płycie grobowej.

        Dzieci dowiedziały się, że tragiczne wydarzenia z 1919 r., podczas I powstania śląskiego kiedy polegli dwaj powstańcy z Halemby Jan Cipa i Albert Pakuła, stały się inspiracją do powstania pieśni ludowej pt. W Halembie, Halembie, przesmutno się dzieje.  To samo zdarzenie stało się również tematem obrazu zatytułowanego Obława Niemców na powstańców, namalowanego w 1969 roku przez Juliusza Marcisza. Pobliska ulica obok przedszkola nosi nazwę Alberta Pakuły.

        Aby zarówno przywrócić i podtrzymać pamięć o ważnych wydarzeniach dla historii naszej Ojczyzny ale i regionu opracowano scenariusze zajęć, podczas których przeszkolacy poznali swoją małą Ojczyznę - Rudę Śląską

        RUDA ŚLĄSKA - MOJA MAŁA OJCZYZNA

         

        „Ojczyzna przedszkolaka jest blisko, na wyciągnięcie ręki – to ulica, dom, podwórko”

        Jedną z ważnych aktywności człowieka jest jego poczucie przynależności do miejsca, wspólnoty, rodziny. Własne miejsce, daje poczucie bycia u siebie i bycia sobą, co ma swoje konsekwencje w sferze aktywności. Wychowanie patriotyczne i edukacja regionalna ma służyć kształtowaniu osobowości małego człowieka, postaw we własnym społeczeństwie, a także spraw związanych z miejscem tego społeczeństwa w świecie. Dziecko od najmłodszych lat poznaje i zatrzymuje w sobie to, co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu.  Pamięta fakty z własnego dzieciństwa, obyczaje i tradycje kultywowane w jego rodzinie i środowisku. W dzisiejszych czasach, wychowanie regionalne nabiera szczególnego znaczenia.

         Dzieci powinny samodzielnie odkrywać własne związki z regionem, poznawać jego historię, legendy, obrzędy, tradycje i perspektywy rozwoju. Przedszkole powinno pomóc dziecku odpowiedzieć na pytania, takie jak: Kim jestem? Skąd pochodzę? Gdzie są moje korzenie? Aby tak się stało, należy uświadomić dzieciom kim byli ich przodkowie, jaki jest ich rodowód, skąd się wywodzą, co pozostawiły w spadku inne pokolenia. Silne poczucie regionalnej tożsamości stanowi drogę prowadzącą  do identyfikacji z wielką ojczyzną poprzez zakorzenienie w małej. zajęć dydaktycznych ale również poza terenem przedszkola, poprzez bezpośrednią obserwację, ciekawe spotkania, wycieczki. Edukacja ta ma na celu zapoznanie dzieci z ich rodzinnym środowiskiem, dziedzictwem kulturowym regionu i okolic,  z których pochodzą, zachowanymi zabytkami architektonicznymi oraz pomnikami przyrody.

         

        1. 

        Udanie się z dziećmi do miejsc pamięci, poznanie historii związanej z danym miejscem, pobudzanie zainteresowania historią najbliższego otoczenia, w szczególności Pomnika Pamięci Poległych w Obozie Koncentracyjnym. Pominik ten znajduje się w dalszej odległości od przedszkola, dlatego zachęcaliśmy rodziców i dziadków, aby wybrali się w to miejsce wraz z dziećmi. Zachęcaliśmy to uhonorowania tego miejsca poprzez złożenie przez dzieci kwiatka.  Zorganizowaliśmy zajęcia pt.  Historia w fotografii zaklęta, podczas których dzieci przynosiły do przedszkola dawne fotografie. Dla dzieci zorganizowano zajęcia dzięki którym, przy użyciu narzędzi TIK powstała prezentacja przybliżająca to miejsce.

          

        2.

        Udanie się z przedszkolakami do Biblioteki Miejskiej – Filia nr 18 w Rudzie Śląskiej. Biblioteka mieści się w klasycystycznym dworku Donnersmarcków z II połowy XVIII wieku. W latach ubiegłych w dworku siedzibę miał prężnie działający Młodzieżowy Dom Kultury.

             

        Dzieci oglądały albumy i książki dotyczących historii Rudy Śląskiej, w tym dzielnicy Halemba. Wypożyczenie właściwej literatury:

        „Halemba. Historia i teraźniejszość parafii Matki Boskiej Różańcowej”, Ks. Alojzy Brzezina, Eugeniusz Marszałek, Antoni Ratka, Antoni Steuer, Halemba 1997;

        „Spacerownik po Rudzie Śląskiej”, Marta Lip-Kornatka, Miasto Ruda Śląska 2019;

        „Ruda Śląska przewodnik”, Jan S. Dworak, Antoni Ratka, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Rudy Śląskiej, Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rudzie Śląskiej, Ruda Śląska 1985;

        „W pana Dworakowym rudzkim kalejdoskopie historycznym”, red. Barbara Dworak, Irena Goździk-babicz, Barbara Wystyrk-Benigier, Ruda Śląska 2008

                  

         

        Przeprowadzenie zajęć z przedszkolakami pt. „Halemba – dzielnica w której mieszkam. Miejsca znane i nieznane”. 

         

        3.

        Udanie się z przedszkolakami do miejsca pamięci, którym jest Grób zbiorowy wojenny mieszkańców Halemby poległych podczas

        Powstań Śląskich, znajdujący się na cmentarzu przy Parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej, Ruda Śląska – Halemba, ul. 1 Maja.

        Przedszkolacy odwiedzają Grób, dbają o porządek i estetykę tego miejsca. Ponieważ miejsce pamięci znajduje się blisko przedszkola, dzieci robią to systematycznie.

         

                    

         

        W BAJKOLANDII PIELĘGNUJEMY TRADYCJE PATRIOTYCZNE, KSZTAŁTUJEMY WŚRÓD DZIECI SZACUEK DLA PRZESZŁOŚCI I TRADYCJI.

        W Miejskim Przedszkolu nr 39 im. Bajkolandii znajduje się IZBA REGIONALNA w której systematycznie odbywają się zajęcia dla dzieci o tematyce patriotycznej i regionalnej.

                

        Dbamy o kulturę słowa oraz tradycje związane z przynależnością do naszego regionu. Podczas zajęć dzieci 

        - osłuchują się i uczą słów po śląsku,

        - słuchają bajek i wierszy poetów i bajkopisarzy pochodzących z naszego regionu,

        - organizujemy festyny regionalne ,,FAJER PO NASZYMU"

        - bierzemy udział Festiwalu Artystycznym ,,Ja jestem stąd"

                      

        - corocznie organizujemy w przedszkolu TYDZIEŃ ŚLĄSKI: spotkanie z górnikiem, poznanie potraw regionalnych i tradycji.

                  

        - współpracujemy  z Ośrodkiem dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa oraz Domem Opieki SENIOR

              

         

        Uroczyście obchodzimy:

        1. Święto Flagi 

         

        2. Dzień Patrioty

          

        3. Sprzątamy dla Polski 

        4. Kultywujemy tradycje:

         

         

        systematycznie odwiedzamy cmentarze, aby uczcić pamięć Powstańców Śląskich.

        d) poznajemy pobliskie miasta i atrakcje