• Rekrutacja do przedszkoli 2024/2025

        •  

          Zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych,
          dla których organem prowadzącym jest Miasto Ruda Śląska
          na rok szkolny 2024/2025

          W postępowaniu rekrutacyjnym do rudzkich przedszkoli i szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi na rok szkolny 2024/2025 biorą udział dzieci urodzone w latach:  2018, 2019 , 2020, 2021 zamieszkałe w Rudzie Śląskiej.

           

          Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. 

          Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego.

          Dzieci sześcioletnie (urodzone w 2018 roku) obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.

          Dziecko sześcioletnie, na wniosek rodziców, może rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej.

          Dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym kontynuują przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego (są to dzieci, którym na podstawie opinnii poradni psychologiczno-pedagogicznej dyrektor szkoły podstawowej w obwodzie której dziecko mieszka,        na wniosek rodziców, odroczył rozpoczęcie spełnienia przez dziecko obowiązku szkolnego - kwestie te są uregulowane w art. 36 i 38 ustawy Prawo oświatowe)

          Dzieci pięcioletnie (urodzone w 2019 r.), dzieci czteroletnie (urodzone w 2020 r.) oraz dzieci trzyletnie (urodzone  w 2021r.) mają ustawowe prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego.

          W rekrutacji biorą udział także dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, jeżeli rodzice ubiegają się o przyjęcie                 do oddziału ogólnodostępnego

          Kontynuacja wychowania przedszkolnego przez dzieci uczęszczające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w bieżącym roku szkolnym

          Rodzice dzieci, obecnie uczęszczających do przedszkola, składają na kolejny rok szkolny 2023/2024 deklarację o kontynuowaniu  wychowania przedszkolnego w tym samym przedszkolu, bez konieczności brania udziału  w postępowaniu rekrutacyjnym. W przypadku kontynuacji, dzieci mają zagwarantowane miejsce w danym przedszkolu. 

          Deklarację o kontynuacji, rodzice muszą złożyć w terminie od 15 do 21 lutego 2024 roku. Niezłożenie przedmiotowej deklaracji, oznacza rezygnację z miejsca w przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, do którego dziecko obecnie uczęszcza. 

          Dzieci zmieniające przedszkole.

          W przypadku ubiegania się o miejsce w innym przedszkolu niż to, do którego uczęszcza wychowanek, rodzic składa deklarację o rezygnacji z kontynuowania wychowania przedszkolnego i dziecko bierze udział w naborze elektronicznym na takich samych zasadach jak dziecko zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. W przypadku nieprzyjęcia dziecka do innej placówki, miejsce w dotychczasowym przedszkolu nie jest dla niego zarezerwowane.

           

          Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola/szkoły. Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca prowadzi się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka (Opiekun prawny dziecka - to osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem). Rodzice mogą ubiegać się o miejsce nie więcej niż do trzech miejskich przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych,w preferowanej przez siebie kolejności.

                 Wniosek o przyjęcie dziecka wypełnia się elektronicznie – logując się na dedykowanej stronie. Jeżeli rodzic wypełnia go za pośrednictwem strony internetowej, wniosek automatycznie rejestrowany jest w systemie. Następnie rodzic musi go wydrukować, podpisać i dostarczyćdo przedszkola pierwszego wyboru.                    W wyjątkowych sytuacjach: jeżeli rodzice nie posiadają dostępu do Internetu, co uniemożliwia im złożenie wniosku elektronicznie, mogą poprosić o pomoc przedszkole, które wybiorą jako przedszkole pierwszego wyboru.

                 Do złożonego wniosku rodzic dołącza odpowiednie oświadczenia i dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów zaznaczonych przez niego we wniosku. Wzory oświadczeń są dostępnena stronie naborowej. Wnioski złożone w terminie rekrutacji są traktowane jednakowo(o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń). Wniosek o przyjęcie dziecka rozpatruje komisja rekrutacyjna. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach rodziców, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego lub może zwrócić się  do prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. Prezydent potwierdza te okoliczności  w terminie 14 dni.

                 Kwalifikowanie odbywa się do wskazanego przedszkola, na podstawie uzyskanej liczby punktów rekrutacyjnych. Liczba punktów rekrutacyjnych uzyskana w danym przedszkolu jest sumą wartości punktowych kryteriów zaznaczonych przez rodzica we wniosku.

                 Podpisy obojga rodziców/prawnych opiekunów dziecka we wniosku są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.

                 Niezłożenie wniosku w terminie od 1 marca 2024 r. do 15 marca 2024 r spowoduje nieujęcie dziecka   w procesie rekrutacji.

           Na podstawie spełnionych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja ustala kolejność przyjęć. W przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie tzw. kryteria ustawowe:

                 wielodzietność rodziny kandydata – 100 punktów,

                 niepełnosprawność kandydata – 100 punktów,

                 niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata – 100 punktów,

                 niepełnosprawność obojga rodziców kandydata – 100 punktów,

                 niepełnosprawność rodzeństwa kandydata – 100 punktów,

                 samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – 100 punktów,

                 objęcie kandydata pieczą zastępczą – 100 punktów.

           

           Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów ustawowych:

             Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata (wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci),

              Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej             i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44)),

              Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu
          oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu dziecka wspólnie z jego rodzicem (samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem),

                 Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1426 z późn.zm).

           W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po jego zakończeniu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący - tzw. kryteria lokalne:

          1) kandydat, którego rodzice/opiekunowie prawni oboje pracują lub studiują/uczą się w trybie dziennym albo kandydat, którego samotnie wychowujący rodzic/opiekun prawny pracuje lub studiuje/uczy się w trybie dziennym – 32 punkty;

          2) kandydat, którego rodzeństwo będzie kontynuowało wychowanie przedszkolne lub edukację w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja w przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej/ w szkole podstawowej (realizującej zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w tym samym obiekcie  co dane przedszkole lub powiązanej organizacyjnie z oddziałami przedszkolnymi) pierwszego wyboru – 16 punktów;

          3) kandydat, którego rodzeństwo jednocześnie ubiega się o przyjęcie do tego samego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej – 8 punktów;

          4) kandydat, który uczęszcza w roku szkolnym poprzedzającym rok, na który prowadzona jest rekrutacja do innego publicznego lub niepublicznego przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, żłobka lub innej placówki opieki nad dzieckiem do lat trzech, działających na terenie Miasta Ruda Śląska – 4 punkty;

          5) kandydat, który zamieszkuje w odległości nie większej niż 3 km od przedszkola/oddziału przedszkolnego  w szkole podstawowej – 2 punkty.

           

          Dokumentami niezbędnymi do potwierdzenia ww. kryteriów są:

           w pkt. 1 – zaświadczenia o zatrudnieniu rodziców/opiekunów prawnych wydane przez zakład pracy, oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej, zaświadczenie z uczelni/szkoły (zaświadczenia, składane są w oryginale i powinny być wystawione w okresie miesiąca poprzedzającego datę złożenia wniosku o przyjęcie kandydata do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej);

          w pkt od 2 do 5 – oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych potwierdzające spełnienie konkretnych kryteriów.

          Dokumentami niezbędnymi do potwierdzenia ww. kryteriów są:

           w pkt. 1 – zaświadczenia o zatrudnieniu rodziców/opiekunów prawnych wydane przez zakład pracy, oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej, zaświadczenie z uczelni/szkoły (zaświadczenia, składane są w oryginale i powinny być wystawione w okresie miesiąca poprzedzającego datę złożenia wniosku o przyjęcie kandydata do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej);

          w pkt od 2 do 5 – oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych potwierdzające spełnienie konkretnych kryteriów.

          Dokumenty potwierdzające zarówno kryteria ustawowe jak i lokalne są składane przez rodziców
          w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76a § 1 ustawy  z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego odpisu lub wyciągu z dokumentu. Dokumenty mogą być składane także w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.

          Ponadto rodzice składają oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.  Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

          W dniu 3 kwietnia, po weryfikacji wniosków i dokumentów potwierdzających spełnienie zaznaczonych przez rodzica we wniosku kryteriów komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych (lista zawiera imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej).

                 Rodzice dzieci zakwalifikowanych składają pisemne potwierdzenie woli przyjęcia dziecka
          do przedszkola, do którego dziecko zostało zakwalifikowane. W tym celu rodzic powinien udać się do przedszkola, do którego zostało dziecko zakwalifikowane i złożyć w nim potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do tego przedszkola. 
          Niedopełnienie tego obowiązku przez rodziców w terminie od 3 kwietnia do                   10 kwietnia jest równoznaczne z rezygnacją z przyjęcia kandydata do danej placówki.

          Dnia 15 kwietnia komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danego przedszkola (lista ta powinna zawierać imiona i nazwiska kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych lub informację o liczbie wolnych miejsc). Dzień podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych/nieprzyjętych jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.

          Listy kandydatów zakwalifikowanych/niezakwalifikowanych oraz kandydatów przyjętych/nieprzyjętych, podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie danego publicznego przedszkola/szkoły podstawowej (listy te powinny zawierać imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej
          oraz najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia).

           Przydział dzieci do właściwych oddziałów przedszkolnych nastąpi po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Organizacja oddziałów przedszkolnych (jednorodnych wiekowolub mieszanych) uzależniona jest od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolną oraz przyjętych  w rekrutacji.

          • Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte w rekrutacji do żadnego z wybranych przedszkoli, mogą:

              W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętychi kandydatów nieprzyjętych, wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej. Komisja rekrutacyjna sporządza uzasadnienie w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata  z wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów,która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.

             W terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia mogą wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły z oddziałami przedszkolnymi odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni
          od dnia otrzymania odwołania.

              Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.

          Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym uczeń korzysta z wychowania przedszkolnego w danym przedszkolu.

          Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są w publicznym przedszkolu, które przeprowadzało postępowanie rekrutacyjne, przez okres roku, chyba że na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola, została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.

          W sytuacji nieprzyjęcia dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnego z przedszkoli/oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych w szkołach podstawowych wskazanych przez rodzica we wniosku o przyjęcie, Prezydent Miasta Ruda Śląskajest obowiązany pisemnie, nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego, wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej, które może przyjąć ich dziecko.

           

          W przypadku, gdy w przedszkolach/oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych po wskazaniu przez Prezydenta Miasta Ruda Śląska miejsc rodzicom dzieci, które wzięły udziałw rekrutacji i nie dostały się do wskazanego we wniosku przedszkola, pozostaną wolne miejsca, zostanie przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca zgodnie z harmonogramem. 

           

           

          1. Harmonogram rekrutacji

           

          Lp

          Czynności rekrutacyjne

          Termin

          w postępowaniu rekrutacyjnym

          Termin

          w postępowaniu uzupełniającym

          1.

          Złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym.

          od 15 lutego 2024 r.

          do  21 lutego 2024 r. 

           

          2.

          Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola publicznego i oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę
          w postępowaniu rekrutacyjnym.

          od 1 marca 2024 r.

          do 15 marca 2024 r.

          godz. 8:00 – 15:00

          od 3 czerwca 2024 r.

          do 10 czerwca 2024 r.

          godz. 8:00 – 15:00

          3.

          Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków
          o przyjęcie do przedszkola publicznego i oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej
          i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych
          pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym,
          w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności wymienionych w art. 150 ust. 7 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.

          od 1 marca 2024 r.

          do 18 marca 2024 r.

          od 3 czerwca 2024 r.

          do 11  czerwca 2024 r.

          4.

          Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych
          i kandydatów niezakwalifikowanych.

          3 kwietnia 2024 r.

          godz. 8:00

          19 czerwca 2024 r.

          godz. 8:00

          5.

          Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.

          od 3 kwietnia 2024 r.

          do 10 kwietnia 2024 r.

          godz. 8:01 – 15:00

          od 19 czerwca 2024 r.

          do 24 czerwca  2024 r.

          godz. 8:01– 15:00

          6.

          Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych
          i kandydatów nieprzyjętych.

          15 kwietnia 2024 r.

          godz. 8:00

          27 czerwca 2024 r.

          godz. 8:00

            

          Rodzice będą mogli otrzymać pomoc przy wypełnianiu wniosków kontaktując się telefonicznie lub mailowo z przedszkolem pierwszego wyboru.

          Miejskie Przedszkole nr 39 im. Bajkolandii ul. Sokolska 6 Ruda Śląska

          tel. 32 24 34 544

          e-mail: przedszkole@mp39.edu.pl

           

           

          NABÓR ELEKTRONICZNY

           NA STRONIE :

           

          www.rudaslaska.przedszkola.vnabor.pl

           

          Dzieci urodzone w 2022 r. nie biorą udziału w rekrutacji.

          W przypadku wolnych miejsc, wychowaniem przedszkolnym mogą być objęte, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dzieci które ukończyły 2,5 roku. Będzie je mógł przyjąć dyrektor na wolne miejsca od września 2024 r.

           

           

          SP.0050.2.13.2024.PDF - ZARZĄDZENIE NR SP.0050.2.13.2024 PREZYDENTA MIASTA RUDA ŚLĄSKA Z DNIA 19 STYCZNIA 2024 R. w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025 do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych dla których organem prowadzącym jest Miasto Ruda Śląska.

           

          uchwala_PR.0007.179.2023.pdf - UCHWAŁA NR PR.0007.179.2023 RADY MIASTA RUDA ŚLĄSKA Z DNIA 30 LISTOPADA 2023 R. w sprawie określenia kryteriow rekrutacji do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Ruda Śląska, które będą brane pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego oraz określania liczby punktów za każde z tych kryteriów      i dokumentów  niezbędnych do ich potwoerdzenia.