• Historia przedszkola

RYS HISTORYCZNY MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 39

Placówka powstała w roku 1981 jako Przedszkole Zakładowe Kopalni Węgla Kamiennego „Halemba”. W roku 1992 przedszkole zostało przejęte przez Gminę Ruda Śląska. Pierwszym dyrektorem placówki była Pani Weronika Cyroń, od roku 1983 do 1993 dyrektorem przedszkola była Pani Halina Karkoszka, od lipca1993 do 2018 roku dyrektorem Miejskiego Przedszkola nr 39 była mgr Bożena Skutela. Aktualnie dyrektorem Miejskiego Przedszkola nr 39 im. Bajkolandii jest mgr Aleksandra Demara - Mańka.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej nr 638/LX/2001 z dnia 28 maja 2001roku dając wyraz efektom pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Miejskie Przedszkole nr 39 w Rudzie Śląskiej otrzymało imię „Bajkolandii”. Nadanie imienia otrzymaliśmy z rąk Prezydenta Miasta Ruda Śląska Pana Andrzeja Stani, było ono uroczystym akcentem roku jubileuszu 20-lecia istnienia placówki, które uczciliśmy Festynem Rodzinnym.

Byliśmy pierwszym przedszkolem w mieście, które nadało imię placówce.

Uzasadniając wybór imienia posłużyliśmy się naszym mottem wizji rozwoju przedszkola, które brzmi:

„ Wychowanie przez czytanie"

Naszym marzeniem jest:

By dzieci kochały siebie i świat.

By tworzyły ten świat pięknym i dobrym.

W dobie komputerów, przemocy i agresji pragniemy poprzez literaturę

dziecięcą i jej bohaterów wyzwalać w dzieciach pozytywny stosunek do

świata i ludzi. Do nich należy przyszłość - NIECH STWORZĄ

CYWILIZACJĘ MIŁOŚCI !!

BAJKOLANDIA – to kraina , w której czytanie, czy opowiadanie bajek, baśni jest jednym z dobrych sposobów na stwarzanie atmosfery wyciszenia i odprężenia. Jednocześnie bajki działają wychowawczo i terapeutycznie, wspomagają proces rozwoju dziecka, pod warunkiem , że są odpowiednio dobrane.

W latach 2000-2003 rada pedagogiczna naszej placówki opracowała program rozwoju, który pozwalał wydobyć pozytywną moc książki. Już od roku 2000 tradycją naszego przedszkola jest codzienne czytanie dzieciom. Gdy tymczasem rok później 1 czerwca 2001 Fundacja "Cała Polska czyta dzieciom" zainaugurowała kampanię społeczną w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego rozwoju emocjonalnego oraz wyrobienia u dorosłych nawyku codziennego czytania dzieciom. A dopiero w czerwcu 2002r. Fundacja zorganizowała I Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Możemy więc z dumą nazwać grono pedagogiczne naszej placówki prekursorem akcji codziennego czytania dzieciom.